PRATİK OYUN TARİFLERİ: Zevkler ve renkler tartışılmaz sadece alay edilir oyunu

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen
Gerekli Malzemeler: 
• Bir adet ortaokul • Bir adet Türkçe ögretmeni (Adı Lütfiye olabilir) • Bir sınıf dolusu her şeye gülmeye hazır ortaokul bebesi • Bir adet çoğunluk kurbanı • Bir adet Metin Milli (Şahsına ihtiyaç yoktur, ismen bulunması yeterlidir).

 

Oyunumuz, ortaokulun ilk günlerinde, ilk Türkçe dersinde başlar. Türkçe öğretmeni öğrencilerini tek tek kaldırır ve kendilerini tanıtmalarını ister. Ad – Soyad, anne – babanın mesleği ve en sevilen şarkıcının filan belirtilmesi kendini tanıtma işlemi için yeterlidir. Öğrencilerin çoğu tarafından Sezen Aksu, Mazhar – Fuat – Özkan, Michael Jackson gibi isimlerin zikredilmesi teamül gereğidir. Çoğunluk kurbanı ise en sevdiği şarkıcının Metin Milli olduğunu söylemelidir. Günümüzde Metin Milli’nin muadili herhangi bir sanatkâr bulunmadığı için alternatif sunamamaktayız.

Çoğunluk, kurbanın cevabını duyunca kahkahalara boğulur ve oyunumuz sona erer. Oyunun kaybedeni baştan belli olsa da kazananı tesbit için fotofinişe başvurmak zaruridir. İlk gülen, yani kahkaha tufanını başlatan çoğunluk mensubu kimse kazanan da odur. Örnek olayımızda oyunun galibi Türkçe öğretmenidir. İmamın gaz kaçırdığı yerde olacak şeyleri ise atalarımız büyük bir kesinlikle teşhis etmiş bulunmaktadır.

Çoğunluk kurbanının maarif hususundaki aydınlanması ise; “Her rastlantısal karşılaşma bir randevu, her başarısızlık esrarengiz bir zafer, her ölüm bir intihardır” diyen Borges’i doğrulamaktadır. Hasılı kelam, galip sayılır bu oyunda mağlup olan…

Yazı: Erdinç Yücel

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen

Oyunumuzla bütünleşik bir diğer oyun daha mevcuttur. Yer verdiğimiz vakit kurulabilecek benzerlikler bir tıkanmaya işaret olarak görülüp yazarımız kınanmamalıdır. Metin Milli’nin “Seviyorum İşte Var mı Diyeceğin” isimli eserini ise şuradan dinleyebilirsiniz:

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın