“İNDİANA” JONES KAÇTI, DÜNYA GERİLDİ.

Harrison Ford’un canlandırdığı “İndiana” Jones karakteri.
As Parajans – Mısır 

İlginç yaşam öyküsü Hollywood filmlerine konu olan ünlü Amerikalı Arkeolog Dr. Henry Walton Jones’un tarihi eser kaçakçılığı nedeniyle tutuklu bulunduğu cezaevinden kaçtığı bildirildi. 26 Şubat 2009 gecesi saat 01.04’te yaşanan firar olayı 22 Nisan günü turistik bir gezi için Mısır’a giden ünlü aktör Harrison Ford’un gözaltına alınmasıyla ortaya çıktı.

H. W. Jones Kimdir?

Amerikalı ünlü arkeolog Henry Walton Jones 31 Haziran 1938’de İsviçre’nin bir sahil kasabası olan Glarus’ta dünyaya geldi. Kendisi gibi arkeolog olan babasının izinden gitti ve arkeoloji alanındaki başarılarıyla dikkat çekti. Macera dolu yaşamı ilk kez 1981 yılında George Lucas tarafından “Kutsal Hazine Avcıları” ismiyle sinemaya aktarıldı. Harrison Ford tarafından canlandırılan İndiana Jones karakteri çok tutulunca 1984’te “Kamçılı Adam” 1989’da “Son Macera” ve son olarak 2008 yılında “Kristal Kafatası Krallığı” isimleriyle devam filmleri çekildi. 1992 ve 1996 yılları arasında yayınlanan TV dizisi “The Young Indiana Jones Chronicles”ın yanı sıra “Indiana Jones and the Fate of Atlantis”, “Indiana Jones and the Emperor’s Tomb” ve “Indiana Jones and the Infernal Machine” isimli üç bilgisayar oyunu da Dr. Jones’un hep gündemde kalmasını sağladı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde Dr. H. W. Jones için yapılmış Indiana Jones Adventure isimi bir tema parkı da mevcuttur. 1990’da tanıştığı Brigitte Jones’la aynı yıl dünya evine girdi. Brigitte Jones’un yaşamı da Helen Fielding tarafından kitaplaştırılmış ve yine “Brigitte Jones’un günlüğü” ismiyle sinemaya uyarlanmıştı.

Mısır’da Tutuklandı.

Henry Walton Jones 2008 yılında bir araştırma için gittiği Mısır’da tarihi eser kaçakçılığıyla suçlanarak tutuklanmış ve 9 yıl 2 ay hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlanmıştı. Tutukluluk koşulları Amerika Birleşik Devletleri’nde tartışma konusu olan Jones’un 26 Şubat 2009 gecesi saat 01.04’te Al Qebir cezaevinden kaçtığı ancak bunun Mısır kaynaklarınca gizlendiği öğrenildi.

Harrison Ford Gözaltına Alındı Dünya Karıştı.

Canlandırdığı İndiana Jones karakteriyle kalplerde taht kuran Harrison Ford’un turistik bir gezi sırasında Mısır’da gözaltına alınmasıyla Henry Walton Jones’un firarı da kamuoyuna yansımış oldu. Mısır polisinin konuyla hiçbir iygisi bulunmayan Ford’u gözaltına alması Amerikan Dışişleri yetkililerince diplomatik bir skandal olarak kabul edilirken ünlü aktörün bir gün sonra serbest bırakıldığı da alınan bilgiler arasında.

Brigitte Jones da Kayıp.

Olayın kamuoyuna yansımasıyla dünya basını bu kez ünlü arkeoloğun eşine odaklandı. Brigitte Jones’un en son ocak ayında eşini ziyarete gittiği ve ABD’ye döndükten sonra şubat başından beri kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

Haber: Hayriye Gülle – Fotoğraf: As Parajans

Yıllardır basından büyük bir beceriyle saklanabilen Dr. Henry Walton Jones’un bilinen tek fotoğrafı ikinci dünya savaşının son günlerinde çekilmiş.
Yıllardır basından büyük bir beceriyle saklanabilen Dr. Henry Walton Jones’un bilinen tek fotoğrafı ikinci dünya savaşının son günlerinde çekilmiş.

 

Henry Walton Jones’un eşi Brigitte Jones’un yaşamı önce edebiyat sonra da sinema dünyasında yankı yaratırken, çiftin ayrılık aşamasına geldiği haberi magazin dünyasında kulaktan kulağa yayılsa da medyadan uzak durmaya büyük özen gösteren ikili ilk kez yazılı bir açıklama yapma gereği duymuşlardı. Söz konusu açıklamada; gerek “Brigitte Jones’un Günlüğü”, gerekse de “Indiana Jones” isimli eserlerin kendi yaşamlarını belgesel biçimde yansıtmadığı ve büyük ölçüde kurguya dayandığı vurgulanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın