NERON KAÇAKÇIYI DA YAKTI

İspanyol polis teşkilatının ele geçirdiği tarihi paraların bir kısmını dünyada ilk kez As Parajans görüntülemeyi başardı.

İspanya’nın Malaga şehri dün ilginç bir olaya sahne oldu. Şehrin eğlence ve alışveriş merkezi olan Ciudad de Milagro Caddesi’nde pamuk şekeri almak isteyen çocuk, tarihi eser kaçakçısı olan babasının yakalanmasına neden oldu.

Türk Asıllı Şekerci Yakalattı

Ciudad de Milagro Caddesi’nde 17 yıldır pamuk şekeri sattığı öğrenilen Manuel Elbastı kendisinden pamuk şekeri almak isteyen çocuğun uzattığı Neron döneminden kalma antika Roma parasından şühelenince 5 yaşındaki A. T.’yi hırpalamaya başladı. Çevrede bulunan turistlerin de Elbastı’ya müdahale etmesi sonucu büyüyen olaya İspanyol polisi el koyunca büyük bir tarihi eser kaçakçılığı olayı açığa çıkmış oldu.

Malaga polisi olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.
Malaga polisi olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Paralar Neron Döneminden Kalma

5 yaşındaki A. T.’yi Manuel Elbastı’nın elinden güçlükle kurtaran İspanyol polislerinin antika parayı görünce alarma geçtikleri ve çocuğun babası olan Julio Daniel Tigre’yi gözaltına aldıkları öğrenildi. Şüphelinin evine yapılan baskında yaklaşık 40 bin antika para ve çok sayıda Roma dönemi kalıntısı da ele geçmiş oldu.

Çocuk Şeker İster ve Olaylar Gelişir

As Parajans muhabirinin elde ettiği bilgilere göre canı pamuk şekeri isteyen küçük A. T. Babasının bir türlü kendisiyle ilgilenmemesi sonucu 5. Roma İmparatoru Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus tarafından bastırılan paralardan yanına alarak çarşıya çıktı. Çok sevdiği pamuk şekerini bu paralarla almaya kalkışınca bu paraların geçersiz olduğunu söyleyen Manuel Elbastı tarafından tartaklanan talihsiz çocuk, babasının tutuklanması ile birlikte İspanyol yetkililerince sosyal hizmetler yetkililerine teslim edildi.

Paraların Kaynağı Belirlenemedi

Sorgusu sırasında bu kadar çok sayıda Roma parasını nereden bulduğunu açıklamaya yanaşmayan Julio Daniel Tigre’nin tutuklanarak Malaga’daki El Hielo Tutukevine konulduğu açıklandı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin ajansımız için verdiği özel demece göre; küçük çocuğun, şeker yemesine izin vermeyen babasından habersiz olarak, birlikte gittikleri her şehirde pek çok kez bu paraları kullanmak suretiyle şeker almış olmasından şüpheleniliyor.

Neron Kimdir?

15 Aralık 37 yılında Baş- kent Roma yakınlarındaki liman kenti Antium’da doğan Neron, 54 – 68 yılları arasında Roma İmparatorluğunu yönetmiştir. 59 yılında annesinin öldürülmesi emrini veren Neron’un, 64 yılında çıkan büyük Roma yangınını lir çalarak izlediği rivayet edilir. Bu özelliği ile Kenan Doğulu’nun “Roma’yı da Yakarım” isimli parçasına ilham kaynağı olan Neron, 9 Haziran 68 günü hayatını kaybetmiştir.

Haber: Hayriye GülleFotoğraf: As Parajans

Hayriye Gülle’den dünya kamuoyuna önemle duyurulur: "Değerli Draje okuyucuları; Hür basını susturmak isteyen mendebur uzaylıların hiçbir baskısı beni sindiremeyecektir. Bu menfur saldırıya karşı desteğini benden ve hür basın camiasından esirgemeyen bütün mazlum milletlere ve saygıdeğer devlet büyüklerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, cesur ve bağımsız haber anlayışımdan ödün vermeden mazlumun yanında, zalimin karşısında, dimdik durmaya devam edeceğimi kamuoyuna duyurmaktan onur duyarım." Hayriye Gülle 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın