PRATİK OYUN TARİFLERİ: Uykuda Kitap Okumaca Oyunu

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen
Gerekli Malzemeler:
• Bir adet anne 
• Bir çift kardeş (Kız 10, Erkek 8 yaşlarında) 
• Bir adet Ömer Seyfettin kitabı 
• Bir adet Kemalettin Tuğcu kitabı 
• Bir çift çocuk yatağı 
• Bir çift yastık 
• Bir adet ampul ve elektrik anahtarı

Oyunumuz, ilkokul çağlarındaki çocuklara kitap alınmasıyla başlar. Kız çocukları için Kemalettin Tuğcu, erkek çocukları içinse Ömer Seyfettin her zaman idealdir. Tek kanallı televizyon devrinde daha popüler olan bu oyun, günümüzde de kısmen oynanabilmektedir. Uyku saati gelmeden önce maceranın ve trajedinin göbeğine dalan çocuklar, uyku saatleri geldiğinde de kafalarını kitaplardan kaldıramayacaklardır. İşte tam bu noktada oyuna annenin de dahil olma zamanı gelmiş demektir. Anne, çocukların odasına gelerek; artık cümlelerini bitirip yatmaları gerektiğini, kitaplarına daha sonra devam edebileceklerini söylemelidir. Oysa karanlığın ortasından dev bir top silueti belireceği ya da üvey babanın zavallı kıza tokadı patlatmak üzere olduğu bir anda kitapların kapağını kapatmak çocukların hiç hoşuna gitmeyecektir.

Bu durumda anne, bir anne olarak maddi ve manevi otoritesini kullanıp kitapları çocukların kafasında paralama hak ve yetkisine sahiptir. Ancak bu tutum oyunumuz açısından kural dışıdır ve diskalifiye sebebidir.

Anne, çocuklara kitapların kapağını kapatıp yastıklarının altına koymalarını, böylece kitapların içindeki bilgilerin onlar uykudayken de kafalarına girebileceğini söyler ve herhangi bir tartışmaya mahal vermemek adına ışığı kapatıp odadan çıkar.

Zaman zaman bu oyun için ders kitapları da kullanılabilir. Ancak bunun için çocukların aynı anda hem çok saf, hem de çok uyanık olmamaları gerekir. Çok saf olmamalıdırlar: Zira çocuklar ortaokul, lise ve hatta üniversite çağlarında bu olağanüstü tekniğin işe yaradığını düşünmeye devam edebilirler. Çok uyanık olmamalıdırlar: Çünkü bu durumda ders çalışma sürelerini, uykuda geçirdikleri sekiz saate indirgeyebilirler.

Önemli not: Oyunun galibi, çocuklarını kitaplardan soğutmadan otoritesini tesis eden anne olacaktır.

Yazı: Erdinç Yücel  

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen

• Uykuda Kitap Okumaca oyunu ilk ortaya çıktığında erkek çocuk tarafından okunan kitap Ömer Seyfettin’e değil Jules Verne’e aittir. Ancak Jules Verne, Kemalettin Tuğcu ile iyi bir ikili oluşturmayacağı için, oyunun kuralları, sonraki oyunlarda Kemalettin Tuğcu’ya eşlik eden Ömer Seyfettin üzerinden belirlenmiştir. 
• Oyunun ortaya çıktığı yıllarda oyunun esas oğlanının en çok “Kemancı” şarkısını beğenmekte olduğu rivayet edilir. 
• Halime bak dertli çal / Kemancı başımın tacı / Gitme bu gece benimle kal / Benim halim çok acı

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın