RÖPORTAJ

İllüstrasyon: Erdinç Yücel
Draje dergi olarak bu ayki söyleşimizi açık artırmaların aranılan isimlerinden Cevdet Beyle yaptık. O’na antika organ ticaretiyle ilgili sorularımızı yönelttik ve bakın nasıl cevaplar aldık.

Draje: Öncelikle bizi kırmayıp teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. İlk soru – muz şöyle; insanları antika organ almaya yönelten nedir?

Cevdet Bey: 23. Yüzyılın sonlarında bu konu çok tartışıldı. Ahlâken ve hukuken imkânsız kılındı. Ancak insan evriminin hızlandığı bu son yüzyılda kaliteli beyin eksikliği, insanları, geçmişte yaşayan üstün zekâlı insanların beyinlerini koruyup gerektiği yerde nakletmeye yönlendirdi. Tabi bu beyinler zor bulunan ve çok değerli beyinler. Bunların öyle marketlerde satmaya imkân yok (gülüyor).

Draje: Ancak 24. Yüzyılın şu son dönemlerinde antika beyin müzayedeleri yerini anti – ka kalbe bırakmış durumda öyle değil mi? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Cevdet Bey: Aslında bu sorunun çok basit bir cevabı var. İnsanları beyin ticaretine yönlendiren şey zekâ eksikliğiydi. Kalp ticaretine yönlendirense, duygu eksikliği. Günümüzde iyinin anlamını bilmeyen gençler var. Birkaç yüzyıl evvel sevgi diye bir şey vardı. Bütün iyi şeylerin kaynağıydı. Şimdi yok oldu. İnsanlar işte sırf bu yüzden kalplerini daha eski ama daha iyileriyle değiştirmek istiyorlar.

Draje: Daha çok kimler görülüyor bu müzayedelerde? Yani antika kalplerin alıcıları kimler çoğunlukla?

Cevdet Bey: Sıfatları ya da isimleri önemli değil ama şunu söyleyebilirim ki, kendilerinden, yaşamlarından nefret eden, ne için yaşadıklarını bilmeyen ve hatta bir türlü bulamayan insanlar çok büyük bir bölümü oluşturuyor.

Draje: Son olarak Draje Dergi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Cevdet Bey: (Ağlamaklı oluyor, gözleri doluyor)Açıkça itiraf etmem gerekirse takip ettiğim bir dergi değil. Biliyorum çok ayıp okumam lazım ama bir türlü fırsatım olmuyor. Ancak şunu söylemeliyim ki derginizi geçen ay kağıda basmaya başladığınızı duydum. Bence bu yüzyılın hareketidir. Öyle sanıyorum ki ülkemizde kağıda basılan tek mecmua. Nerde o eski matbaadan yeni çıkmış kağıt kokusu.

Draje Dergi adına Alper Günay

• 20 Temmuz 2009’da Deep Purple, 1 Ağustos 2009’da da Fat Boy Slim Kuruçeşme Arena’da olacak! 
• Alper’in “Antika mantika ama onlar gibisi yoktur ha!” dediği anda İlknur, Goran Bregoviç eşliğinde Sıkıcı Sayfa’yı yapmakta idi. Alper’in, çok pahalı olduğu için her iki konsere de gidemeyecek olmasının yanında, İlknur Goran Bregoviç’le ilgili bir etkinlik olmadığı için şu an göbek atmaktadır.
İllüstrasyon: Erdinç Yücel
İllüstrasyon: Erdinç Yücel

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın