SICAK GÜNDEM

2 Mart’a randevu koymayın: TARİH YENİDEN YAZILACAK

Hayriye Gülle Özel Haber: Dünya’nın dönüşü 26 saat hızlandı takvimler baştan yazılacak.

Tayland Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu TABİTAK’ın 6 Ocak 2008 günü yaptığı açıklama kamuoyuna bomba gibi düştü. Dünyanın belli başlı haber ajansları- nın da davetli olduğu açıklama, kurumun Zaman İşleri Enstitüsü toplantı salonunda gerçekleşti. TABİTAK sözcüsü Somchai Chavarat yaptığı açıklamada; dünyamızın güneş etrafındaki dönüş hızının son yüz elli yılda beklenmedik şekilde hızlandığını tesbit ettiklerini belirtti. Daha önce, NASA’nın ölçümlerine göre dünyanın dönüşünün biteviye yavaşladığı zannediliyor ve her yılın bir kaç salise uzadığı var sayılıyordu. Buna göre, atom saatiyle ölçülen “Koordine Evrensel Saat” ile dünyanın dönüşüne bağlı olarak ölçülen “Evrensel Saat” arasındaki fark 0,6 saniyeye yaklaştığı zaman, takvim yılına bir saniye daha ekleniyordu.

Bilimsel Devrim

Olayı Draje Dergi için değerlendiren İndiana Teknik Üniversitesi Astrofizik Fakültesi kantin işletmecisi Güneş Gecegezer: TABİTAK’ın bulgularının ilk anda kulağa inanılmaz geldiğini, ancak kamuoyuna açılan belgelerin incelenmesi durumunda bilimsel bir devrimle yüzyüze olduğumuzu itiraf etmesi gerektiğini söyledi. Her bilimsel gelişmenin yeni tartışmaları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Gecegezer, dünyanın dönüş hızındaki artışın tarihsel ilerlemeyi tetikleyeceğini ve insanlığın baş döndürücü bir çağın eşiğinde olduğunu da vurguladı.

Kabine’den Şok Açıklama

TABİTAK’ın inanılmaz keşfi, yalnızca bilimsel çevrelerde büyük bir şaşkınlık ve heyecanla karşılanmakla da kalmadı. 6 Ocak günü yapılan açıklamanın ardından Tayland Başbakanı Scamcasli Margaredot kabineyi olağanüstü toplantıya çağırdı. Bir saat 15 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamada; “Bakanlar kurulu toplantısında bu büyük keşfin ortaya çıkardığı yeni durumun radikal birtakım kararları da zorunlu kıldığı” vurgulanırken, 2010 yılında 2 Mart gününün takvimlerden çıkarılması kararını aldıklarını ve bunun Tayland Padişahınca da onaylanmasını beklediklerini kamuoyuna duyurdu. Buna göre 1 Mart 2009 itibariyle pazar gece yarısından itibaren 24 saatlik 2 Mart’a veda törenleri yapılması kararlaştırıldı. Şubat ayının ise bundan sonra 4 yılda bir değil, 6 yılda bir 29 çekeceği de kulislerden sızan bilgiler arasında.

Muhalefet Ayakta, Tayland Sokaklarında Kaos Hakim

2 Mart’ın yasaklanması kararının ardından nüfus cüzdanlarını değiştirmek zorunda kalacak olan 2 Mart doğumlu Tayland’lılar ülke çapında gösterilere başlarken muhalefet de hükümeti vatandaşlarının yıldız haritasıyla oynamakla suçladı. 13 Ocak günü Cumhuriyet meydanında toplanan kalabalığın Zaman İşleri Enstitüsü Genel Müdürlük Binası ve çevrede bulunan kitap evlerine saldırarak takvim ve ajandaları yağmaladığı da gelen bilgiler arasında. 2 Mart pazartesi günü yapılacak 2 Mart’a veda törenleri sırasında da büyük olayların çıkmasından endişelenen hükümet olağanüstü hal ilan ederken; yağmacıların en ağır şekilde cezalandırılması için yeni yasal düzenlemeler de ufukta görünüyor.

Dünya Ayakta. ABD’den Tam Destek

Tayland’da tüm bunlar olurken, 2 Mart’ın takvimlerden çıkarılması kararı dünyada büyük yankı uyandırdı. Endonezya, Mali, San Marino ve Surinam’dan gelen haberlere göre bu dört ülkede de 2 Mart’ın takvimlerden çıkarılması kararının yakında açıklanması bekleniyor. Filipinler’de ise 2 Mart’ın Milli Bayram olması nedeniyle 24 Aralık gününün takvimlerden çıkarılması yönünde bir uzlaşmaya varılmış görünüyor. Tayland Hükümetinin 6 Ocak’ta yaptığı “2 Mart’ın yasaklanacağı” yönündeki açıklamayı dört gün boyunca sessizlikle karşılayan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 10 Ocak günü yapılan açıklamada; “TABİTAK’ın çığır açacak bir bilimsel hamle yaptığı ve bu koşullar altında Tayland Hükümeti’nin kararını saygıyla karşılamaktan başka bir seçenekleri olmadığı belirtildi.” Diplomatik kulislerde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu açıklamasının ardından bütün dünyada 2 Mart’ın yasaklanmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor. Tayland’daki sokak gösterileri ve yağmaların bir benzeri de Endonezya’da yaşandı. Yunanistan, İspanya, Ukrayna ve ABD’deki kitlesel gösterilerin ise olaysız geçtiği öğrenildi.

Hamburg Kebapçılar Federasyonu: Affetmeyeceğiz

Henüz Türkiye’de yankı bulmayan takvim düzenlemesine Türkler cephesinden ilk tepki Almanya’dan geldi. Hamburg Kebapçılar Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada: “Emperyalizmin ülkemizi bölme ve parçalama oyununun sürdüğü; Hamburg Kebapçılar Federasyonu’nun her yıl 2 Mart’ta düzenlediği geleneksel bahara merhaba kebap festivalinden rahatsız olan ABD hükümetinin TABİTAK’ı ve Tayland Hükümeti’ni paravan olarak kullandığı” belirtildi.

Hayriye Gülle – Asparajans

Tayland’da muhalefet Don’t Touch My March! (Mart’ıma dokunma) sloganıyla sokaklara döküldü.
Tayland’da muhalefet Don’t Touch My March! (Mart’ıma dokunma) sloganıyla sokaklara döküldü.
2 Mart 1836’da Teksas, Meksika’dan bağımsızlığını ilan etti.
2 Mart 1969’da Concorde Fransa’da ilk test uçuşunu yaptı. 
2 Mart 1989’da 12 AB üyesi ülkede, yüzyılın sonuna dek, tüm CFC’lerin (kloro-fluoro-carbon) üretiminin yasaklanmasını kararlaştırıldı. 
2 Mart 1995’te Yahoo! kuruldu. 
2 Mart 2001’de dergimizin çocuk yazarı Ceren Çıtak doğdu.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın