PRATİK OYUN TARİFLERİ: Anneler Günü Oyunu

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen
Gerekli Malzemeler: 
• Bir adet çocuklarına sorumluluk duygusu aşılamaya çalışan anne 
• İki adet çocuk (Kardeş olmaları tercih sebebi. Kız 9, erkek 7 yaşlarında) 
• Bir adet hemşire maaşı 
• Bir adet anneler günü •Bir miktar zula yeri (dolap, sandık ve benzeri) 
• Bir miktar manav, bakkal, kasetçi... vb, çeşitli ebatlarda esnaf ve alışveriş mekanı

Oyunumuz, genç annenin bir aylık maaşını alarak eve gelmesi ile başlar. Genç anne tüm maaşını dolaba kaldırır ve paranın yerini gündüzleri evde yalnız kalan çocuklarına gösterir. Bu para çocuklar dahil ailenin tüm bireylerine aittir.

Oyunumuz esas olarak hane içinde geçmekle birlikte, kısa süre için hane dışına da taşacaktır. Mayıs ayının ilk pazarını takip eden günlerde evin çocukları anneler günü hazırlıklarına başlarlar. Bu nedenle dolaptaki parayı alarak çarşıda soluklanmaları gerekir.Önce, hoşlarına giden askılı bir çanta, ardından da Zeki Müren’in son kasetini alırlar. Kalan paranın çoğunluğu ise erik, çekirdek ve canları ne isterse ona harcanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, paranın şahsi amaçlarla harcanamayacağıdır. Alınan hediyelere anneler günü gelene kadar dokunmak kesinlikle yasaktır.

Dokunan hükmen mağlup sayılır. Oyunun ikinci safhasına geçebilmek için alınan hediyelerin paketlenip zulalanması şarttır. Paradan geriye kalan miktarın ise ait olduğu yere kaldırılması gerekmektedir.

(Burada paranın tamamının harcanması tercih edilmeliyse de; zorunlu değildir. Bu iş çocukların alış veriş kültürüne ve hayal gücüne kalmıştır.)

Oyunun ikinci safhası anneler gününde başlar. Çocuklar erkenden kalkarak kahvaltı hazırlar ve annelerini uyandırırlar. (Kahvaltılık malzemelerin temini için de söz konusu para kullanılabilir.) Kahvaltı sırasında çocukar önce çantayı anneye vererek anneler gününü kutlarlar. Şaşıran ve sevinen anne çantayı incelerken Zeki Müren kaseti verilmelidir. Sonra sırasıyla diğer çok anlamlı hediyeler… Bayatlamaya başlamış çekirdek ve pörsümüş eriklere sıra geldiğinde ise anne çoktan yüzünü buruşturup sorular sormaya başlamış olmalıdır. Çocuklar annelerini mutlu etmenin sevincini yaşarlarken oyunun aksiyon fazına geçilmesi zaruridir.

Oyunumuzdaki aksiyon çarşı gezintisi ile sınırlıdır. Çocuklara yönelk fiziksel şiddet tasvip edilmeyecektir. Anne hediyeleri çocukların eline tutuşturup hediyelerin iadesi için çarşıya gönderir. Gerisi esnafın vicdan, insaf ve inisiyatifine bağlıdır. Oyunumuz çocukların o geceyi aç geçirmesi ile son bulur.

Önemli not: Daha sonraki kimi oyunlarımızda da görüleceği gibi akşam yemeği verilmeyerek odadan çıkmayacakları söylenmesi bir gelenektir. Bununla beraber bu cezanın verildiği akşamlarda anne tarafından çeşitli çap ve markalarda yiyecekler mutfak masasına bırakılır ve anne – babanın uyku saatleri iki – üç saat kadar geriye alınır. Çocukların bu gerçeği keşfeetmesi için asgari on yıl kadar geçmesi mümkündür. Çocukların zeka katsayısı hakkında yapılabilecek her türlü yorum ve espri dokuz kusurlu hareket arasında sayılacak ve diskalifiye ile cezalandırılacaktır.

Yazı: Erdinç Yücel  

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen

Hikayede geçen tüm kişi ve olaylar gerçeğe dayanmaktadır. 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın