PRATİK OYUN TARİFLERİ: Zeytinyağlı Fırlatmaca Oyunu

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen
Gerekli Malzemeler: • Bir Çift kardeş (Kız 7, erkek 5 yaşlarında) • Bir tencere dolusu zeytinyağlı dolma • Bir adet balkon (Caddeye bakmalıdır) • Bir adet züccaciye dükkanı (Balkonun altında olmalıdır) • Bir adet anne

Oyunumuz, kardeşlerin sıcak bir yaz günü, bir tencere dolusu dolmayla birlikte balkona çıkmasıyla başlar. Dolmalar çok güzel görünse de çocuklar amaç dışı kullanımdan her zaman çılgınca zevk alan yaşam formlarıdır.

Olduk olmadık her konuyu inatlaşmak için fırsat olarak gören çocuklar, kendi aralarında tartışmaya başlamalıdırlar. Tartışma konusu, dolmayı ilk kimin yemeğe başlayacağı olabilir. Kardeşlerden her ikisi de zeytinağlı dolmadan hoşlanmadığı için, ilk lokmayı almak istememelidir. Bu tartışmada küçük olan, küçük olduğu için baskı altına alınır fakat yeryüzünde hiçbir güç bir çocuğa gerçekten yapmak istemediği bir şeyi yaptırabilecek kadar büyük bir güç değildir.

Baskı altında kalan çocuk, eline aldığı dolmayı “yanlışlıkla” balkondan düşürür. Oyunun sonraki etaplarında artık “yanlışlık”lardan medet ummaları gerekmediğini anlayan çocuklar, dolmaları özgürce balkondan atmaya başlarlar. Dolmaların balkondan düşerek kaldırımda dağılmalarını izlemenin onları yemekten daha zevkli ve eğlenceli olduğunu farkeden çocukar bütün dolmaları aşağı atmalıdır.

Apartmanın altındaki dükkanın sahibini kudurtan bu oyun, annenin olayı farkederek müdahale etmesiyle son bulur.

Kardeşlerin rekabetini dışlayarak kolektif eğlence anlayışlarını geliştirmeyi amaçlayan bu oyunda; kazanan çocuklar, kaybeden ise büyükler olacaktır.

Kaldırımı zeytinyağlı dolmalarla süsleyen çocuklara herhangi bir ceza öngörülmez. Çocukluk geçici bir akıl hastalığıdır ve yıllara yayılan bir disiplin süreciyle sağaltımı mümkündür. Atalarımız,  eğitim – öğretim kurumlarını, çocukluk denilen bu iyileşebilir çılgınlığı tedavi için icat etmişlerdir. Kötü etmişlerdir. Yanlış yapmışlardır. Sağlık olsundur. Olan olmuştur bir kez…

Bütün nesillerin hayatı kararmıştır ama oyun yine de devam etmektedir…

Yazı: Erdinç Yücel

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen

Zeytinyağlı dolma için gerekli malzemeler: 1 bardak pirinç için : 4 orta boy soğan,1 su bardağı zeytinyağı, 50 gr dolmalık fıstık, 50 gr üzüm, 1 tatlı kaşığı yenibahar, birer çay kaşığı tuz, kekik ve kuru nane, 2 su bardağı pirinç için : 1 kilo dolmalık yeşil biber ya da asma yaprağı veya 1 kilo pazının yaprağı, 3 adet kesmeşeker, 2 adet domates (dolmalık bibere kapak yapmak için) Kimse yemeyecekse zeytinyağlı dolma tarifini uzatmanın gereği olmadığı için yayınımıza kısa bir süre ara veriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın