PRATİK OYUN TARİFLERİ: Elalemden Yiyecek Almama Oyunu

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen
Gerekli Malzemeler: • Bir adet çocuk (Erkek ve 5- 6 yaşlarında olması tencih ediir) • Bir çift anne ve baba • Bir adet yabancı • Bir adet fırın (Evin karşısında olmalıdır) • Bir adet Tadelle çikolata (Tercihan küçük boy) • Bir adet su birikintisi (Fırının hemen önünde olmalıdır) • Bir adet ekmek kuyruğu

Çalışan anne babanın; çocuklarını, tanımadıkları büyüklerle içli dışlı olmamaları için uyarmaları oyunun ön hazırlık sürecini oluş- turur. Annenin çocuğu ekmek almaya yollaması ile oyun başlamış olur. Çocuk, fırının önündeki ekmek kuyruğuna girer. Oyundaki yabancı ise çocuktan hemen sonra kuyruğa girmelidir. Adam çocukla ilgilenir, saçını okşayıp adını sorar. Çocuk ise yabancı- ya yüz vermemelidir. Bunda, annesinin camdan kendisini izliiyor olmasının etkisi olabilir de olmayabilir de… Bu konuda konulmuş herhangi bir kural bulunmamaktadır. Adam cebinden küçük boy bir tadelle çıkarıp çocuğa uzatırsa; bu , yerinde bir hamle sayılabilir. Ancak çocuk ağzı sulansa da tadelleyi kabul etmemeli; ellerini arkasında kenetleyerek yerdeki su birikintisine çevirdiği başını utangaçça sağa sola sallamalıdır.

Oyun, bir süre daha denge durumunda, karşılıklı bir inatla sürdürülür. Kuyruktaki sıra çocuğa geldiğinde, adamın ısrarı korkutucu ve bunaltıcı bir hal almış olmalı- dır. Ayrıca çocuk, kulağının içinde söylenip duran; “yumul çikolataya, hadi durma” diyen şeytanla da mücadele etmelidir.

Sıra çocuğa geldiğinde ekmeğini alır fakat uygun bir hamle yapmazsa adamdan kurtulamayacağı da açıktır. Çocuk önce yabancıya, sonra tadelleye ve sonra sırasıyla pencereden bakan annesine ve yerdeki su birikintisine ağır çekimde bakar. Yavaşça tadelleye uzanır.

Adam, kazandığını düşündüğü zaferin neşesiyle çocuğun saçını okşarken; çocuk, yabancının açmış olduğu tadelleyi yerdeki su birikintisine fırlatıp kaçmaya başlar. Oyunun mağlubu durumundaki yabancı centilmenlik dışı bir küfür savurmayı ihmal etmemeli, çocuk ise kapağı eve atana kadar, arkasına bile bakmadan koşmayı sürdürmelidir.

Yazı: Erdinç Yücel

İllüstrasyon: Birkan Can Evirgen

 Bu sayımızdaki oyunumuz esasen iki bölümden oluşmaktadır. Oyunun ilk bölümünü oluşturan çocuğun zorla fırına gönderilmesi oyunu ilerleyen sayılarımızda anlatılacaktır. • Bir gece İlknur rüyasında yabancı bir palyaço görür. Palyaço İlknur’a çiçek verirken, bir anda patlar. Korkan küçük İlknur’un sesine annesi yetişir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın